Projekts „(D)rain for Life” meklē risinājumus applūšanas mazināšanai Skanstes apkaimē ar ilgtspējīgas lietus ūdeņu apsaimniekošanas sistēmu palīdzību

 

Šī gadā 20. augustā rīta pusē Rīgā tika piedzīvotas lielas lietusgāzes, appludinātas ielas, kavēta satiksme. Rīgā reģistrētais nokrišņu daudzums sasniedza 33 milimetrus diennakts laikā un 28 milimetrus – trīs rīta stundu laikā. Tādas lietusgāzes notiek apmēram reizi piecos gados. Nokrišņu intensitātei ir tendence pieaugt, līdz ar to lietus ūdeņu apsaimniekošanai Rīgas pilsētā ir pievēršama pastiprināta uzmanība.

 

Lietus ūdeņu apsaimniekošana Rīgas pilsētā un konkrēti Skanstes apkaimē tiek pētīta projektā „Ilgtspējīgu lietus ūdeņu apsaimniekošanas sistēmu attīstības sekmēšana Igaunijas – Latvijas pārrobežu teritorijas pilsētās aktīvu un ilgtspējīgu kopienu vides uzlabošanai”  (īss nosaukums „(D)rain for life”), kas norisinās no 2012.gada septembra līdz 2013. gada beigām un ko līdzfinansē Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programma.

 

Ilgtspējīgas lietus ūdeņu apsaimniekošanas (ĪLUA) sistēmas ir tā sauktās „zaļās” metodes un specifiski inženiertehniski dizaina risinājumi, kas atdarina dabisko ekosistēmu lietus ūdeņu noteces principus un procesus. Tie iekļauj tādus inženiertehniskos risinājumus, kā lietus ūdeņu kolektorus, pazemes ūdeņu īslaicīgās uzglabāšanas tvertnes, filtrācijas grāvjus, ūdenscaurlaidīgos segumus, virszemes ūdeņu uzglabāšanas un novadīšanas ievalkas, atklātās ūdens teknes un ūdenstilpes, dīķus, lietus dārzus un zaļos jumtus.

 

Projekta „(D)rain for Life” mērķis ir apkopot un izplatīt labāko starptautisko praksi Ilgtspējīgas lietus ūdeņu apsaimniekošanas (ILŪA) jomā, kā arī izstrādāt ILŪA risinājumus četrām konkrētām teritorijām, viena no kurām ir perspektīvā apbūves teritorija Skanstes apkaimes rietumos.

 

Šī gada 26. jūnijā notika publisks seminārs, kurā eksperti, pašvaldību pārstāvji un sabiedrība tika iepazīstināti ar trim konceptuālajiem risinājumiem lietus ūdeņu apsaimniekošanai Skanstes apkaimē.

 

Pirmais risinājums paredz maģistrālo lietus ūdeņu kolektoru izmantošanu ielās kombinācijā ar tādiem ILŪA risinājumiem iekškvartālos,  kā zaļie jumti, ievalkas, lietus dārzi u.c., kas samazinās maksimālo noteci un nepieciešamo kolektoru izmērus. Šajā variantā tiek apskatīta arī ūdensobjekta (dīķis, rezervuārs, ainavisks baseins) izbūve starp rajona lietus kanalizācijas sistēmu un maģistrālo sistēmu (sūkņu stacijām), kas nodrošinātu nepieciešamo uzkrāšanas kapacitāti, regulētu lietus ūdeņu nonākšanu maģistrālajā sistēmā un veiktu ūdeņu attīrīšanu.

 

Otrais un trešais konceptuālais piedāvājums paredz izmantot ILŪA sistēmas. Otrajā piedāvājumā  tie ir maģistrālie ūdensobjekti (ūdens baseini,  dīķi, ūdensteces) gar teritorijas galveno asi, kuru tilpums aprēķināts visas teritorijas notecei, paredzot, ka lietus ūdeņi (nodrošinot nepieciešamo attīrīšanu) no jumtiem un ielām nonāk šajos ūdens objektos. Trešais konceptuālais risinājums tiek balstīts uz ILŪA sistēmām iekškvartālos un mazāku, savienojošu ūdens objektu (ievalkas, grāvji, kanāli) tīklu.

 

Pēc izstrādāto risinājumu prezentācijām norisinājās grupu darbs un diskusija, kuras laikā dalībnieki tika aicināti atbildēt uz vairākiem specifiskiem jautājumiem par izstrādātajiem risinājumiem, kā arī piedāvāja savu vīziju par optimālo lietus ūdeņu apsaimniekošanas sistēmu Skanstes apkaimē.

 

Semināra dalībnieki atbalstīja mērķi ieviest ĪLUA sistēmu izmantošanu, kas izstrādātas desmitgades lietusgāzēm, samazinot potenciālo Skanstes apkaimes applūšanas risku līdz reizei desmit gados.

 

Tajā pašā laikā, dalībnieki uzsvēra ekonomisko aspektu svarīgumu, kā arī īpašumtiesību un apsaimniekošanas jautājumus. Lielu interesi izraisīja IlŪA sistēmu darbība un ekspluatācija ziemas apstākļos.

 

Minētie risinājumi tiks detalizēti līdz 2013.gada beigām, ietverot arī to ekonomisko analīzi. Semināra prezentācijas, kā arī labākās starptautiskās prakses apkopojumu ILŪA jomā var atrast projekta mājas lapā www.drainforlife.eu.

 

Materiālu sagatavoja Jurijs Kondratenko, projekta „(D)rain for life” vadītājs,  drainforlife@gmail.com.

 

Fotogrāfijas no 28.06.2013 semināra



 

Pielikumā pievienotas prezentācijas no semināra:

1._26.06-Skanste_seminrs_ievads_un_projekts.ppt

2._26.06-Skanste_seminrs_labas_prakses_piemeri.ppt

3._26.06-Skanste_seminrs_ILA_risinajumi.ppt

Notikumi

Aprīlis
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Ask.fm

Galerija

Plānotāju darba plenērs Jelgavā - priekšlikumi Hercoga Jēkaba laukuma rekonstrukcijai 12.11.2010.
 
© 2010 Latvijas Teritoriālplānotāju asociācija
Kontakti: Mazā pils iela 1, Riga, LV-1050
E-pasts: planotaji@lv-planotaji.lv
Izstrāde: ZMP